website building software

Sevda Müjgan Yüksel’den Öykülerle Değerler Eğitimi 2-3

Münire Çalışkan Tuğ

Sevda Müjgan Yüksel, çocuk edebiyatı yolculuğuna 2017 yılında Haziran ve Ekim aylarında Yuva Yayınlarından çıkan Öykülerle Değerler Eğitimi 2 ve 3 adlı 10’ar kitaplık iki setle devam ediyor. 

Ne yazık ki günümüzde değerler eğitimi pek çok kişi tarafından yalnızca dinsel değerler olarak görülüyor. “Merak, paylaşma, sevgi, sorumluluk, merhamet, yardımseverlik, hayal gücü, dostluk, cömertlik, iyilik, doğruluk, dürüstlük, sabır, anlayış, kardeşlik, adalet, özgüven, çalışkanlık” sadece para kazanmayı, kendini bazı çevrelere yakınlaştırıp tanınmayı hedefleyen çoğu çocuk edebiyatı yazarı için değerden sayılmıyor. Din ve gelenek soslu, albenili kurgu ve cümleleriyle çok satanlar, çok okunanlar, çok kazananlar listelerinde boy gösteren bu yazarlar çocuklarımızı karanlık bir geleceğe doğru yola çıkarmaktan sakınmıyorlar. Tam da bu noktada çocuklarımızın Sevda Müjgan Yüksel’in Öykülerle Değerler Eğitimi 2 ve 3 adlı setleriyle buluşturulması, bu kötü gidişin önüne set çekebilmede katkılar sağlayabilecektir. 

Sevda Müjgan Yüksel’in kitaplarını okuyan çocuklar neler kazanacaktır?

* Yaparak, yaşayarak, dokunarak öğrenmenin önemini kavrayacak, keyfini yaşayacaktır.
* Her şeyin para olmadığını, başkalarını sevmenin ve sevindirmenin kimi zaman para kazanmaktan daha kalıcı sonuçlar vereceğini görecektir.
* Deyimler ve atasözlerinin anlamlarını yaşamdaki örneklerle kavrayacaktır.
* Bazen büyüklerin de hata yapabileceğini, önemli olanın o hatadan dönmeyi bilmek olduğunu öğrenecektir.
* Toplu taşıma araçlarındaki davranış kurallarını öğrenecektir.
* Ayrıntıların ayırdına varabilecektir.
* Farklılıklara saygı duyma konusunda hassasiyet kazanacak, bunun bir zenginlik olduğunu görecektir.
* İyi komşuluk, arkadaşlık ilişkilerini görecek, yardımlaşmayı, dayanışmayı öğrenecektir.
* Davranış inceliklerini kazanacak; birbirlerini sevmeyi, koruyup kollamayı ön plana almaları gerektiği konusunda bilinçleneceklerdir.
* Doğada ve çevremizde yaşayan hayvanları, onların özelliklerini ve gelişimlerini görecek; onlarla dost ve arkadaş olma konusunda düşünecektir. 
* Gidip göremeyecekleri yerleri, oraların doğal ve tarihi güzelliklerini tanıyabilecektir.
* İşbölümü yapabilmeyi, grup çalışmasının zenginleştirici ve geliştirici etkisini kavrayacaktır.
* Hayal kurma, hayallerini gerçeğe dönüştürme becerisini geliştirecektir.
* Oyunlarını ve oyuncaklarını başkalarıyla paylaşabilme zevk ve alışkanlıklarını kazanacaktır.
* Doğayla kucaklaşmayı, onu koruyup geliştirmeyi önemseyecektir.
* Kitabın, resmin, sinema ve tiyatronun, belgesel izlemenin, araştırma yapmanın insanı geliştiren yanını ve daha pek çok yaşam deneyimini öğrenecektir.

Öykülerle Değerler Eğitimi setlerinde yer alan kitapların arka kapaklarından alıntılayarak diyoruz ki: “Toplumlar değerleriyle ayakta kalır. Birlikte yaşamak yardımlaşmayı, sevgiyi, iyiliği, dürüstlüğü, cömertliği, adaleti hoşgörüyü, sorumluluğu ve. Gerektirir. Değerler serimizde yer alan kitaplarımızla siz sevgili çocuklarımıza bu yolda kimi farkındalıklar kazandırmayı diledik. Kitaplar ışığınız olsun, iyi okumalar.” 

www.edebiyathaber.net (4 Aralık 2017)
Sevda Müjgan'ın Öykü Dünyasında

Münire Çalışkan Tuğ

Sevda Müjgan Yüksel, çocuk edebiyatı yolculuğuna 2017 yılında Haziran ve Ekim aylarında Yuva Yayınlarından çıkan Öykülerle Değerler Eğitimi 2 ve 3 adlı 10’ar kitaplık iki setle devam etti.

Sevda Müjgan’ın çocuklarını öykülerindeki çocuklar ve öykülerini okuyan çocuklar diye ikiye ayırdığımızda karşımıza hangi özellikleri taşıyan çocuklar çıkacaktır? 

Sevda Müjgan’ın öykülerindeki çocuklar meraklı çocuklardır. Sorularına cevap alıncaya kadar o sorunun peşini bırakmazlar. Araştırmacı, düş kurmayı seven, haksızlıklara karşı duran, çoğunlukla uyumlu, dengeli, yardımsever, izledikleri belgeseller, okudukları kitaplarla düşlere dalan, sevimli, gelecek için umut veren çocuklardır. Böyle çocuklara her zamankinden çok gereksinmemiz var.

Sevda Müjgan’ın kitaplarını okuyan çocuklar; sıkıcı, bunaltıcı, sorunlar yumağı gündelik yaşamdan uzaklaşır, başka dünyalara yolculuklara çıkarlar. Bu bir kaçış değildir kesinlikle, soruna çözüm bulmak için bir arayıştır. Güzel şeyler yapar, güzel düşünür, kendimizi geliştirirsek gülümseyen, mutlu insanlar olabileceğimizi gösteren kapılar aralamaktır önümüze. 
           
Okur, metindeki olay kahramanı ile el ele verip yazarın çağırdığı serüven için o kapının eşiğinden içeriye girer ve değişik deneyimler yaşamaya başlar. Bu serüvende iyiler, kötüler, dostlar, zaafları olanlar vb. birçok kişiyle karşılaşır. Kimi zaman bilmediği, tanımadığı uzak diyarlarda tadına doyulmaz maceralar yaşar, kimi de ürker, korkar. Bunların hiçbiri tesadüfen girmez yapıta. Mutlaka bir gereklilik onların yer almasına neden olmuştur. 
             
Değişik deneyimler, heyecanlar yaşayarak kitaptaki yolculuklarına devam eden çocuklar, eğlenerek öğrendikleri bu serüven bitip günlük dünyaya döndüklerinde, artık o eski çocuklar değildir; değişmiş, meraklı, mutlu ve dingin çocuklardır. Sorunlarla baş etmenin, daracık dünyalarının sınırlarını genişletip mutlu olmanın yollarını bulmuşlardır. Kendi kendilerine yeten, yetmekle kalmayıp öğrendiklerini başkalarına ulaştıran bir çocuk olmanın kıvancını yaşarlar.
           
Sevda Müjgan’ın kitaplarını okuyarak büyüyen çocuklar, eminim ki yaşamdaki olumsuzluklara itiraz eden, onlara dayatılmaya çalışılan geleneksel rolleri reddedip aile ve toplum içinde geliştirici roller üstlenen, adalet duygusu güçlü, haksızlığa tahammülü olmayan insanlar olacaktır. Doğaya, hayvanlara ve çevreye karşı duyarlı bu çocuklar, karşılaştıkları sorunları çözmede başarılı olduğu gibi sanatı sevecek ve sanatla ilgili etkinliklerin içinde yer almayı da isteyeceklerdir. 

Sevda Müjgan’ın öykülerindeki ebeveynler, genellikle bilinçlidir. Çocuğunun ilgi ve yeteneklerini bilir, onu geliştirmeye çalışırlar. Çocuğun sorununu onun yerine çözen değil, çözümünü kendisi bulması için kızını/oğlunu yüreklendiren, destekleyen, ona yol gösteren, gücünü aşan durumlarda da yardım eden anne - balardır. Olması gereken de budur. O, bilinçli bir yazar olarak, böyle davranan anne babaların yetiştirdiği çocuğun hayata karşı güçlü bir duruş geliştirebileceğini bilir ve bunu öykülerinde işler.
           
Yine onun öykülerindeki anne babalar, halalar, amcalar, teyzeler, resim yapar, tiyatroya ve sinemaya gider, TV’de kadın programları ya da maç değil, belgesel izler. Mutfakta yemeği birlikte hazırlar, çocuk da masayı hazırlamaya yardım eder. Kurabiye yapımı bile, üzerinde oluşturulan bir desenle sanatsal bir etkinliğe evrilir. Böylece öykü kahramanları aracılığıyla çocuklar, sanatla tanışır, onun gerekliliğini kavrar, aile içi paylaşımın mutlu sonuçlarına tanık olur. Çocuklar, anne ve babalar da günlük yaşamında bunları uygulama gereği duyar.

Sevda Müjgan’ın kitapları okuyan ebeveynler; çocuklara zaman ayırmak gerektiğini, telaşlı ve gergin anne – baba davranışlarının çocuklara da yansıyacağını, bu nedenle çocuğun başarısının düşeceğini, desteklenen çocukların başarılı, mutlu çocuklar olacağını öykülerdeki kurgu içinde göreceklerdir. 

Son olarak anımsatmakta yarar görüyoruz ki kitapları çocuklarıyla birlikte okuyan ebeveynler, yalnızca çocuklarıyla kaliteli zaman geçirmekle kalmayıp öykülerin anlaşılıp kavranmasını da kolaylaştıracaktır. Belki de bu onlara öyküler aracılığıyla ortaya konulan yanlışlardan sıyrılma olanağı da verecektir. 

Edebiyat Nöbeti, Ocak-Şubat 2018

© sevdamujganyuksel 2017  - Her hakkı saklıdır.