Mobirise


Revenge Adlı Çiçek

Cumhuriyet Gazetesi, Kitap Eki, Çocuk/Gençlik Bölümü

"Revenge Adlı Çiçek" siz sevgili çocukları Yeşil Koru villalarına davet ediyor.

“Hayatta her zaman yeni seçenekler vardır!” diyerek herkes gibi merdivenlerden inmeyi reddeden Berkcan başına işler açar. Okullarının iniş ve çıkış merdivenlerini birbirinden ayıran duvarın üzerinden dikkatinin dağıldığı bir an düşerek kolunu kırar. Dikkatini dağıtan, sandaletlerinin açıkta bıraktığı parmaklarına değen küçük, mor çiçeklerin arasından havalanan bir güvercindir. Bu küçük, mor çiçekler ve güvercin roman boyunca sizlerle olacak. Neyi simgelediklerini romanın sayfaları arasında ilerledikçe anlayacaksınız. Bir tarafta Berkcan, Adasu, Yağmur ve Zennur’la tanışırken öbür yanda site görevlisinin oğlu Altan’ın dünyasının kapıları da sizler için aralanacak. Derslerinizin sorumluluklarından uzaklaştığınız yaz tatillerinin rahatlığı içinde siz de onlara karışacaksınız. Yeri gelecek Adasu’yla internette söyleşecek, Berkcan’la yeni seçenekler arayacak, Zennur’la kitap okuyacak, Yağmur’la kavga edecek, Altan’la öfkeleneceksiniz. 

Elinizde tutacağınız bu roman, yaşamı “zenginler ve yoksullar” ya da “sizler ve bizler” diye ayırmak yerine: “Tüm canlılar birbirleri için vardır. Birlikte güzeldir. Omuz omuza verdikleri, el ele tutuştukları zaman güçlenirler. Güçlenen insan her zorluğun üstesinden gelir. İnsanlar, insanları sever.” (s.94) diyecek.

“Revenge Adlı Çiçek”in çağrısına hemen yanıt verin derim sormak, düşünmek, anlamak, gülümsemek isteyen siz çocuklar! 

Aklıma gelmişken “Revenge” adlı bir çiçek var mıdır gerçekten, biliyor musunuz?

29 Kasım 2007, sayı 928 Yaşam Tüm Renkleriyle

Zeynep Mutlu

Edebiyat dünyamıza baktığımız zaman son dönemlerde özellikle gençlik ve çocuk edebiyatı alanında sevindirici çalışmalarla karşılaşıyoruz. Gazetelerin verdiği kitap eklerinde olsun, edebiyat dergilerinde olsun bu alandaki ürünlere de yer açıldığını görüyoruz. 

Temel sorunumuz çocuklara kitap okumayı sevdirmek olduğuna göre onlara sunacağımız kitaplar büyük önem taşıyor. Anne- babalar ve eğitimciler çok iyi bilir ki çocuk, iyi kitaplarla tanışmadıkça onun kitap okuma alışkanlığını kazanması çok zordur. Öyleyse çocuk için iyi kitabın tanımı nedir diye düşünmek gerekiyor. 

Ben bu soruyu “çocuğun dünyasını çocuğun gözüyle” sunabilen yapıtlar diye yanıtlıyorum. Çocuklar, yazınsal değer taşıyabilecek nitelikte ürünler ortaya koymakta yetersiz kalacağı için bu işi yetişkinlerin üstlenmesi kaçınılmazdır. Birçok kitabın sıkıntısı da burada başlıyor. Çocuğun dünyası diye bize sunulan dünyalar yetişkinlerin dünyası, çocuğun gözleriyle diye anlatılanlar da yetişkinlerin gözleriyle görülenler oluyor.

Sözü getirmek istediğim çocuk romanı, dikkatimi sıkıntı diye nitelendirdiğim bu iki yöndeki başarısıyla çekti. “Revenge Adlı Çiçek”, küçük bir belde de yaşananları 10 yaş üzerindeki okurlara sunarken ne eksik ne fazla söylüyor. Söylediklerine yüklediği alt anlamlarla da okurunu zenginleştiriyor. 

Olay, bir havuzun çevresine sıralanan on iki villadan oluşan Yeşil Koru villalarında geçiyor. Okur, önce bu villalarda yaşayan Berkcan’ı, Adasu’yu, Yağmur’u, Zennur’u tanıyor. Berkcan, 8. sınıfı yeni bitirmiştir. Yaşama farklı gözlerle bakmanın ardındadır. Yaşamda her zaman yeni seçenekler olduğuna inanır, bunları arar. Arkadaşlarıyla, okula karnesini almak üzere gittiği gün yine yeni bir seçenektir deyip merdivenlerden inmek yerine iniş ve çıkış merdivenlerini birbirinden ayıran duvarın üzerinde yürümeye kalkınca duvardan yuvarlanıp kolunu kırar. Bu olayla birlikte yaşamına bir güvercin ve mor çiçekler katılır. Okur artık kitapta bu güvercinin ve mor çiçeklerin izini sürecektir. 

Bu villalarda büyüyen çocukların karşısında, bir de gecekondu da büyüyen Altan vardır. Altan, Yeşil Koru villalarının görevlilerinden birinin oğludur. 9. sınıf öğrencisidir ancak sınıfta kalmıştır. Berkcan’ın sözünü ettiği yeni seçeneklere en çok gereksinimi olan kişi odur. Altan, bir doktorun kızı olan Adasu’ya da âşıktır ancak bunu ona hiçbir zaman söyleyememiştir. Bir sabah havuzda yüzen Adasu’yla, havuzun kenarında söyleşirken sitede yaşayan bir gencin havuzdakileri rahatsız ediyor biçimindeki asılsız şikâyetiyle babası tarafından itilip kakılınca “intikam” duygusuyla ilk kez dolar. Bu sırada okur, cep telefonunun farklılaşan işlevine de şaşıracaktır. 
Kitapta karşımıza çıkan çocukların yaşamlarında neler vardır? 

Bilgisayar, artık yaşamlarının ayrılmaz bir parçasıdır. Bu, bir yanıyla olumludur. Zennur’un, internette tanıştığı bir grup çocukla kurduğu “Küçük Kara Balıklar” sitesi gibi onlara kendilerini geliştirme olanağı sunar. Bir yanıyla olumsuzdur. Aynı sitenin içinde bile arkadaşların yüz yüze görüşmeler yerine internet söyleşilerini seçmesi gibi.

Aile çocuk ilişkilerinde görülen, sorgulamaya ve yargılamaya değil; anlamaya ve hoşgörüye dayalı yaklaşımlar okurunu düşündürecektir. Bu tür, iyi ve doğru örneklere toplum olarak da gereksinimimiz var. Doktor Mahmut Bey, site görevlisinin oğlunun kızına duyduğu ilgiyi fark ettiğinde ne Altan’ı ne de Adasu’yu gizli gizli izlemeyecek, onları azarlamayacak, onun yerine kızına: “Ben bir şey öğrenmek istemiyorum. Sen anlatmak istersen dinlerim seni. Yalnızca bunu bilmeni istedim.” (s. 89) diyecektir. 

Cennetten bir köşe izlenimi veren Yeşil Koru’da, buna karşın çocukların doğaya ilgisizliğe de dikkat çekiyor. Yazar, okurunun doğal güzellikleri fark etmesini; ağacıyla, çiçeğiyle, köpeğiyle, kedisiyle… dünyayı paylaştığı başka canlılara da yaşamında yer açmasını istiyor. 

Burada kitapta gördüğüm bir eksikliğe dikkat çekmek isterim. Yazarımız, ölümüne neden olduğu kediyle ilgili Altan’ın duygularına, düşüncelerine yer vermiyor. Bunun atlanması, sonrasında çok sevdiği bir sokak köpeği zehirlendiğinde delikanlının çok üzülmesini gölgeliyor. Okur, Altan’ın bu duyarsızlığından ya da benzeri olaylar karşısında farklı davranışlar sergilemesinden hoşlanmayacaktır. 

“Revenge Adlı Çiçek”i çocuklara yaşamı siyah ya da beyaz olarak göstermek yerine tüm renkleriyle sunduğu için de önemsiyorum. Yazar Sevda Yüksel kitabın sonunda şu iletiyi veriyor okurlarına: “Tüm canlılar birbirleri için vardır. Birlikte güzeldir. Omuz omuza verdikleri, el ele tutuştukları zaman güçlenirler. Güçlenen insan, her zorluğun üstesinden gelir. İnsanlar, insanları sever.” (s. 94) 

Sevda Yüksel’in anlatımındaki akıcılık ve yalınlıkla da çocuğun dilini çok iyi yakaladığını görüyoruz. Bu, çocuğa kitabı okutacak en önemli özelliklerden biridir. Kitapta karşılıklı konuşmalardaki canlılık da dikkate değerdir. 

Kitabın kapak çizimi ve iç desenleri Dilek Parin tarafından yapılmış. Kapaktaki başarının iç resimlerde kendini gösteremediğini söyleyebiliriz. Çocuğun kitabın büyüsüne kapılması konusunda kitabın desenlenmesi çok önemlidir. Kitaba ilişkin ilk izlenimleri çocuk, kapaktan alacaktır. “Revenge Adlı Çiçek” kapağıyla sınıfı geçerken iç desenleriyle düşük not alıyor. Umarım, kitabın sonraki baskılarında buna özen gösterilir. 

Son sözüm, siz sevgili çocuklara. Siz “revenge adlı çiçekler” olmayın, “umut, barış, sevgi, emek… adlı çiçekler olun. Bunun bir yolunun da okumaktan geçtiğini sakın unutmayın.


Virgül Aylık Kitap ve Eleştiri Dergisi, Sayı 114, 2008 


"Revenge Adlı Çiçek" Yaratıcı Okuma Atölyesi Sevda Müjgan'ın liderliğinde gerçekleştirilmektedir.

© sevdamujganyuksel 2017  - Her hakkı saklıdır.